Ankara Sürücü Kursu yeni tip ehliyetlerin (EGM) verdiği bilgiler doğrultusunda AB ve Dünya Standardında olacağının sevincini yaşamaktadır.
 
AB standardındaki yeni ehliyetler çip yerine kare kodlu yapıldı. Sahteciliği önlemek için ise 8 ayrı özel güvenlik tekniği kullanılacağı söylendi.
            AB standartlarına uygun hale getirilmeye çalışılan sürücü belgelerinin tasarımı kesin olmamakla birlikte belli oldu. Yeni ehliyetler pembe ağırlıklı, turkuvaz ve bej rengi dolgulu, çip değil kare kodlu olarak tasarlanmaktadır. kare kodun içinde sürücünün parmak izi, kimlik numarası ve kan grubu gibi bilgiler bulunacak. Yeni kartlarda sahteciliği önlemek için de 8 ayrı teknolojik özellik kullanıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), sürücü belgelerini AB kriterlerine uygun hale getirmek üzere başlattığı çalışmada sona yaklaştığı ifade edilmektedir. Bu kapsamda yeni sürücü belgelerinin tasarımı tamamlandı. 
 
Sürücü belgeleri Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu gibi ağırlıklı pembe renkten oluşacak. Yeni sürücü belgelerinin ayrıca PVC'den değil tanesi 3 dolara mal olan 24 milyon adet polikarbon karttan yapılmasına karar verildi. Böylece kartlar daha dayanıklı ve nem kapma oranı düşük olacak. Ehliyetlerde değişken lazer görüntüler, renk geçişli ve ultraviyole flüoresan mürekkep, renk değiştiren baskı, arka planda dijital su izi, kızıl ötesi ya da fosforlu boya, kabartma harf, sembol ve şekiller kullanıldı. EGM yeni sürücü belgelerini programda sorun çıkmazsa 2014 Nisan ayından itibaren dağıtmaya başlayacaklarını ifade etmektedirler. Sürücü belgelerinin ön yüzünde çok belirgin bir şekilde ay yıldız bulunacak. Ehliyetin yine ön yüzünde yalnızca ultraviyole (Mavi Renk) ışık ile görülebilecek 'TR ve Ayyıldız' basılacak. Ay yıldızın sol yanında ise ehliyetin yüksek güvenlikli olduğunu gösteren su izini andıran parmak izi siluetli 'sürücü belgesi' yazısı yer alacak. Ön kısımda lazer yazıyla sürücünün ad-soyad - doğum tarihi TC. kimlik numarası, ehliyetin alındığı tarihe yer verileceği ifade edilmektedir..
 
Sürücü belgesi sahibinin fotoğrafı belgenin ön yüzünde bulunan yıldızın altında yer alacak. Eskisine göre daha küçük olacak fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek ve üzerinde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram yer alacak. Kartın ön yüzünde yer alacak resmi makamlarca verildiğini belirten hologramın hemen yanında ise sürücünün hangi araçları kullanabileceğini gösteren sürücü sınıfları bulunacak. Kartın arka kısmında ise sürücünün kişisel özelliklerinin yer aldığı kare kod yer alacak. kare kodun içinde sürücünün parmak izi, kimlik numarası, kan grubu gibi bilgileri bulunacak. Ayrıca arka kasımda kişinin kan grubu, hangi tür araçları kullanabileceğine dair sınıflarda işaret bulunacak. Yeni ehliyetler basıldıktan sonra beş yıl içinde ehliyetlerin değişmesi gerekecek öngörülmekte

 

Sayfamızı Paylaşın